Hippoterapie

Hippoterapie nebo hipoterapie je využití koně při léčbě. Je jednou z metod animoterapie.
Je to komplexní rehabilitační metoda vycházející z neurofyziologických základů, která využívá nasazení koně k léčebným účelům. Její působení je komplexní, zasahuje oblast rehabilitace, psychologie a resocializace.
Druhy hipoterapie:
1. Hiporehabilitace - využívaná v medicíně, je nejrozšířenější formou hipoterapie. Je to začlenění vození se na koni nebo jízda do komplexu opatření zaměřených na minimalizování, či odstranění fyzického anebo mentálního handicapu.
2. Léčebně- pedagogické ježdění - slouží k tomu, aby se u klienta vytvořily učební předpoklady, podpořili pozitivní změny chování, odstranili se nebo zmírnili projevy některých duševních poruch anebo smyslového deficitu.
3. Sportovní ježdění pro handicapované - založené na aktivním ovládání koně pacientem. Pacient, s ohledem na svůj handicap, se za použití speciálních pomůcek anebo změněné techniky jízdy učí jezdit na koni, případně se zúčastňuje sportovních soutěží.
Působení hipoterapie je komplexní, mezi účinky patří např. normalizace svalového tonusu, rytmizace organismu, koordinace pohybů, facilitace senzorické integrace, zlepšení rovnováhy, reedukace řeči, zvyšování sebedůvěry, úprava pohybové symetrie, zlepšování adaptace, facilitace tvorby nových motorických programů, zlepšení emočního vztahu k cvičení a energetické posilnění pacienta atd.