Léčba DMO

 
DMO je nevratný poškození částí mozku. Pro správnou koordinaci pohybu a polohy těla. Z tohoto stavu vyplývá, že DMO léčit nelze. to ale neznamená, že nejsou k dispozici léčebné prostředky. Léčba má být vždy komplexní. Sestavena vždy individuálně pro každého pacienta. úkolem léčby je řešit všechny problémy co jsou s DMO spojeny. Velice zasádní pro léčbu je časná rehabilitace, neboli fyziologie, která se stává nedílnou součástí každodenního života. Existuje několik metod, které jsou jinak náročné a účinné. V naši republice je nejvíce rozšířena reflexní metoda Dr. Vojty tzn. Vojtova metoda. V Angoamerické části převládá metoda menželů Bobathových tzn. Bobathova metoda. Zásadou je včasná a velmi intenzivní rehabilitační péče, která pomáhá zmírňovat poškození mozku a tím i lepší hybnost pacienta.
 
 
Existují i další metody, která ovlivňují DMO. U spastických forem je možno využít aplikaci botulotoxinu (ovšem jen v některých případech a v některých vývojových fázích). Aplikace této léčebné látky napomáhá k uvolnění napětí ve svalech.
 
Součástí péče pacienta s DMO je ortopedické sledování. Důležité mohou být ortopedické operativní výkony nejvíce u pacientů se spastickou formou DMO.  V běkterých případech může příznivě ovlivnit hybnost pohybového aparátu pomocí ortopedických operací. Zejména v oblasti kyčlí a kolen.
 
U rozvinutých forem je vhodné použití kompenzačních protetických pomůcek podle potřeb pacienta např:kočárky, ortézy, polohovací zařízení, vozíky apod.
Cílem těchto pomůcek je kompenzovat poruchy pohybu, tak aby byl minimalizován jejich vliv na běžný život pacienta. Komplexní péči o pacienta zajišťuje např:ortoped, oční lékař, neurolog, psichiatr, nerochirurg a mnoha dalších specialistů.